Davranışsal ve Deneysel Ekonomi Laboratuvarı

Galatasaray Üniversitesi İktisadi Araştırmalar Merkezi, 2020 yılından bu yana Davranışsal ve Deneysel Ekonomi Laboratuvarı’na (GIAM-BEE) ev sahipliği yapmaktadır. Davranışsal ve deneysel yaklaşımlar, ekonomik araştırma ve politika yapımında giderek daha önemli hale gelmiştir ve araştırma grubumuz, araştırma faaliyetleri, eğitim ve kontrollü deneyler içeren politika uygulamaları ile alana katkıda bulunmaktadır. Alan disiplinler arası olduğu için laboratuvarımız ekonomi, psikoloji, siyaset bilimi ve yönetim alanlarından araştırmacıları ve öğrencileri ağırlamaktadır.

GİAM-BEE yayınladığı Gündem yazıları ile araştırma alanına dair bilgi ve yenilikleri paylaşmanın yanı sıra proje ve araştırmalar yapmaktadır.

Davranışsal ekonomi başlığı altında toplanan bu çok disiplinli ekonomik bakış açısının en belirgin özelliği toplumlara ve zamana özgü analizler yapılması gerekliliğinden yola çıkarak bir araya gelen araştırmacıların, ekonomi araştırmalarını disiplinler arası bir zeminde laboratuvar ve saha deneyleriyle yürütmesidir. Bu bakış açısıyla, ekonomik kararları yönlendiren davranışsal faktörleri tespit etmek, etkilerini incelemek ve davranışsal kaldıraçların kamu politikalarının verimliliği ve sosyal refah kazanımlarının artırılması için nasıl kullanılabileceğini ortaya çıkarmak için çalışmalara yapmaktadır. Yapılmış ve sürmekte olan çalışmalara Projeler sayfasından ulaşabilirsiniz.